English Indoor Bowling Association Ltd

2018/2019 Competition Photos

Click on photos for larger versions.

  WINNERS RUNNERS-UP


Andrew Walters
(Welford-on-Avon)

David Bolt
(South Shields)
Singles
Sponsored by Care UK Healthcare
Singles
Sponsored by Care UK Healthcare
 

 


Michael Knight & Robert Newman (Whiteknights IBC)

Tom Segolo & James Segolo
(Norfolk BC)
Pairs Pairs
 

 


Alan Geary, Chris Daniels
& Ben Paulley 
(Bournemouth IBC)

Rob Paxton, Ian Bond
& Jamie Chestney
(Exonia IBC)
Triples Triples
 
  WINNERS RUNNERS-UP

 


Ryan Whitlock, Ian Lesley, Louis Ridout & Sam Tolchard
(Exonia IBC)

Danny Brown, Dean Stevenson,
Kevin Rands & Billy Jackson
(Lincoln & District IBC)
Fours
Fours
     


Martin Puckett
(Moonfleet 2000 IBC)

Graham Smith
(Spalding IBC)
Champion of Champions
Sponsored by Warners Leisure Hotels
Champion of Champions
Sponsored by Warners Leisure Hotels
     


Connor Cinato
(Kingsthorpe IBC)
Sponsored by
Bespoke4Business

Ryan Atkins
(Malvern Hills IBC)
Sponsored by Bespoke4Business
U25 Singles U25 Singles
     
  WINNERS RUNNERS-UP


Liam Creaser 
(North Cave IBC)

Ryan Garman 
(Acle IBC)
Mixed U18 Singles
Sponsored by Hensilite
Mixed U18 Singles
Sponsored by
Hensilite
     

 


John Dawes & Mark Dawes
(Blackpool Newton Hall)

Chantal Spencer &
Martin Spencer (Spalding)
Family Pairs Family Pairs


Nick Brett
(Huntingdon IBC)

Martin Puckett
(Dorchester IBC)
Two Bowls Singles
Sponsored by Precise Protect
Two Bowls Singles
Sponsored by Precise Protect
  WINNERS RUNNERS-UP

 



Swale IBC
"David Cornwell" Under 25 Inter-Club Double Rink
Spalding IBC
"David Cornwell" Under 25 Inter-Club Double Rink
   


Harriet Stevens & Sam Tolchard
(Exonia IBC)

Jackie Tallack & David Bolt
(South Shields)
Mixed Pairs
Sponsored by Rijo 42
Mixed Pairs
Sponsored by Rijo 42
   

 


C.Lenton, H.Stevens, K.Kniveten & S.Tolchard (Exonia)

P.Dennis, W.King, S.Coyle & P.Martin (Swale)
Mixed Fours Mixed Fours
   
  WINNERS RUNNERS-UP
 

Top Club
Top Club
   
Dales Sports Surfaces

Exonia IBC


Lincoln & District
Egham Trophy
Sponsored by Dales Sports Surfaces
Egham Trophy
Sponsored by Dales Sports Surfaces
     


David Love, Bob Fuller, Paul Broderick (Wellingborough)

Charlie Bailey, Colin Thresher, Barry Starks (Victory)
Over 50 Triples
Sponsored by Precise Protect
Over 50 Triples
Sponsored by Precise Protect
   
  WINNERS RUNNERS-UP

D Tooley (Hornsea)

S Slaughter (Thornaby)
Over 60 Singles
Sponsored by Churchill
Over 60 Singles
Sponsored by Churchill
   
 

Paul Coley & Mick Cooper (Wellingborough)


Ray Snellings & David Pitt (Hounslow)
Over 60 Pairs Over 60 Pairs
     

 



Marcus Smith, Brian MacNamara, Edric Vosterman & Martin Smith (Malvern Hills)
O60 Fours
Barry O`Connor, Harry Wood,
Roy Buckner & Jim Oakes
(Tye Green)
O60 Fours
   
  WINNERS RUNNERS-UP

 


Exonia IBC

South Shields
Denny Cup Inter-Club Championship
Denny Cup Inter-Club Championship
   

 



Huntingdon
Denny Plate Inter-Club Championship 
Blackpool Newton Hall
Denny Plate Inter-Club Championship
     

 


(Victory)

(Cumbria)
  Over 60 Inter-Club League
Over 60 Inter-Club League
     
  WINNERS RUNNERS-UP

 



Durham CIBA


Berkshire CIBA
  Liberty Trophy Inter-County Championship Liberty Trophy Inter-County Championship
     


Kent CIBA

Durham CIBA
O60 Inter-County
Sponsored by Hidden Hearing
O60 Inter-County
Sponsored by Hidden Hearing
     

 


Kent CIBA

Norfolk CIBA
Under 25 Inter-County
Double Rink
Under 25 Inter-County
Double Rink
   . .
 Archives  |  Accessibility  |  Downloads  |  Guidance Notes  |  Links  |  Photos  |  Sitemap  |  Contact Us  |  Privacy Notice